přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Možná jste u nás poprvé, nebo nás znáte už nějaký ten pátek. Víte, s čím vším vám můžeme pomoci?
Pro přijetí na některé vysoké školy jsou vyžadovány Národní srovnávací zkoušky, které pořádá společnost SCIO. Tyto testy na fakultách nahrazují přijímací zkoušky, některé fakulty pouze přihlížejí k dobrým výsledkům zkoušek. Někdy jsou uznávány pouze vybrané termíny. Přihlásit se můžete i před podáním přihlášky na vysokou školu, v případě absolvování více pokusů se vám započítá nejlepší výsledek.
V roce 2024 má dojít k velkým změnám v systému přijímacího řízení. Hlavními body jsou až 3 přihlášky v 1. a 2. kole, neměnné pořadí škol v přihlášce, přechod na systém elektronického přihlašování, zánik systému zápisového lístku a okamžitá dostupnost informací o přijetí a volných místech ve 2. a dalších kolech po celé republice. Připravovaná digitalizace ovšem zatím není finalizována (chybí novelizace školského zákona a vyhlášky o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání), údaje v tomto článku jsou tedy pouze informativní a budeme je průběžně aktualizovat. Doporučujeme ověřit aktuálnost informací na stránkách CERMATu.
Pokud o víceletém gymnáziu uvažujete, shrnuli jsme pro vás hlavní body pro a proti. V roce 2024 se předpokládá podání přihlášky do 20. února, termíny jednotných přijímacích zkoušek jsou stanoveny na 16. a 17. dubna, náhradní termíny 29. a 30. dubna. Vzhledem k připravované digitalizaci doporučujeme sledovat aktuální informace v našem článku a na webu CERMATu.
Informace o termínech konání jednotné přijímací zkoušky v roce 2024. Podmínky pro podávání přihlášek v jednotlivých kolech, jejich forma a další podrobnosti zatím nejsou k dispozici, po jejich zveřejnění je najdete v příslušném článku a také v e-booku.
Připravili jsme pro vás vzorový rozvrh s přehledem prázdnin, svátků a volných dnů v tomto školním roce.
V článku najdete prázdniny až do roku 2028. A to na základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích. Nechybí ani informace o svátcích, které zasahují do školního roku.
Chystáte se po maturitě do práce? Nebo zvažujete přivýdělek při studiu, případně "jen" obyčejnou brigádu?
Znáte to: někam jste si to napsali. Možná telefonní číslo na kousku papírku, nebo snad název knihy na okraji stránky sešitu… Každopádně teď to potřebujete – a rychle. Ale kde to sakra je?
Od té doby, co člověk usedl do školních lavic, se více či méně potýká s kolísáním nebo absencí motivace. V mém článku se dále dozvíte, jaké jsou příčiny ztráty motivace k učení, jak rozpoznat rozdíl mezi vnitřní a vnější motivací a jak znovu nalézt ztracenou motivaci a pustit se s chutí do učení.
Mohlo by vás také zajímat:
Průvodce maturitou: Co, kdy, kde, kritéria hodnocení, vzorové i ostré testy
První lednový týden neznamená jen nový rok, ale také začátek zkouškového období pro vysokoškoláky a pololetního zkoušení a psaní písemek pro středoškoláky. Ať už se pečlivě připravujete, nebo učení necháváte na poslední chvíli, nezapomeňte nahlédnout do naší databáze a stáhnout si materiály, které se vám budou hodit.
Pokud se rozhodujete kam po maturitě, uvažujete o jazykovém kurzu nebo autoškole, bude se vám hodit kompletní přehled škol. Teď je můžete mít vždy aktualizované ve svém telefonu. Stáhněte si zdarma novou aplikaci Adresář škol. Ke stažení na Google play.
V počítači máte hromady studijních materiálů a zdají se vám nevyužité? Je vám líto, že si vaši seminární práci do školy pořádně nikdo nepřečetl? Rádi píšete, ale nevíte kde publikovat? Na Seminárkách čekáme právě na vás!
Seminárky shromažďují především studentské práce, ale v naší databázi najdete také materiály zpracované odborníky, kteří se v dané oblasti nebo tématu profesně pohybují. Abyste jich mohli využít co nejlépe, připravili jsme pro vás tento rozcestník. Přes něj se snadno a bez zbytečných průtahů dostanete k profi pracím z předmětu, který vás zajímá.
Kdo vám řekne lépe, jak vyzrát na studium na vysoké škole, než ti, kdo na ní studují? Oslovili jsme proto studenty veřejných i soukromých vysokých škol z celé republiky, aby nám prozradili své zkušenosti. Z výsledků ankety na www.Seminarky.cz jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější informace - v prvním díle o úskalích přijímacích zkoušek.
Seminární práce obvykle nevisí ve vzduchoprázdnu, ale využívá informace, argumenty nebo názory získané z dalších zdrojů. Dobrá práce s odkazy na literaturu a citacemi je nejen klíčovou součástí autorské etiky a formálních publikačních zásad, ale dokonce nám ji ukládá i zákon. Než svoji seminárku odevzdáte, přesvědčte se proto, že je dokonalá i v tomto směru. Společně s portálem www.Seminarky.cz vám poradíme, jak na to.
Jaké jsou termíny státní maturity? Kde si vyzkouším vzorové testy k přijímacím zkouškám? Kde seženu knihy k přípravě? Kde si můžu stáhnout maturitní otázky nebo čtenářský deník? Dočtu se někde, jak se dostat na vysokou? Mám jít do přípravného kurzu nebo to zvládnu sám? Pokud máte před sebou maturitu a přijímačky na vysokou, odpovědi najdete na KamPoMaturite.cz.
Jsme tam, kde jste vy