Dilema maturanta: Je lepší veřejná, nebo soukromá vysoká škola?

PR článek VŠPP

Pokud vás letos čeká výběr vysoké školy, možná řešíte dilema, kterým se každým rokem zabývá stále více čerstvých maturantů. Budete se muset rozhodnout, jestli se budete vzdělávat na státní nebo soukromé vysoké školy. Nic není černobílé a obojí má svá pro i proti. Každopádně už dávno neplatí, že soukromá vysoká škola nabízí titul zdarma a není tak prestižní jako státní instituce.

Investice do kvalitního vzdělání se vždy vyplatí

Obrovskou výhodou veřejných vysokých škol je finanční stránka. Studium dotuje stát a pro některé studenty je připraveno stipendium. V případě soukromé školy budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, nicméně ve světě je placené vzdělání naprosto běžné. Například v USA většina rodičů dlouhodobě spoří, aby si jejich děti mohly dovolit nákladné vzdělání.

 

Úroveň výuky s charakterem instituce nesouvisí

Z hlediska prestiže a budoucího uplatnění nehrají nálepky „státní“ a „soukromá“ roli. Titul má stejnou váhu a zaměstnavatele zajímá konkrétní obor. Pravdou je, že soukromé vysoké školy obecně lépe reagují na aktuální poptávku na trhu práce a zavádí perspektivní programy.

Výuka je kvalitní na veřejných i soukromých vysokých školách. Na obou stranách barikády pracují kvalifikovaní odborníci, často špičky ve svém oboru. Někteří vysokoškolští učitelé spolupracují současně s oběma typy institucí. Ve prospěch soukromých vysokých škol však hovoří osobitější přístup, který si studenti velmi pochvalují.

 

Pro koho je studium na soukromé vysoké škole správnou volbou?

Jak zní resumé? Volba je otázkou osobních priorit. Pokud si myslíte, že běžná výuka není nic pro vás a přikláníte se k atraktivnějším způsobu výuky, měli byste vyzkoušet bakalářské studium na soukromé vysoké škole. Dobrá zpráva je, že soukromé instituce nebazírují na výsledcích ze střední školy a přijímací řízení má formu pohovoru s poradcem.

 

12.4.2016