Gymnázium nebo raději odborná škola?

Placla PR 1 2017 hotelová škola

Kdysi bývala gymnázia výběrovými školami pro nadané studenty, dnes je jejich kvalita jiná. Na spoustu gymplů se dostane kdekdo, čtyři roky tam přežije a po maturitě s hrůzou zjistí, že vlastně nic nemá. Pokud nebude pokračovat na vysokou školu, může jít dělat třeba do fabriky.

Základka na druhou

Gymnázium je vlastně jen taková vyšší základní škola. Možná je to dobrá volba pro ty, kteří vůbec nevědí, co by chtěli v budoucnu dělat, ale spíš ne. Odsoudí se tím totiž ke studiu vysoké školy. Absolvent gymnázia je do praxe nepoužitelný, umí se jen učit nudná fakta zpaměti, což nejspíš v žádném povolání nevyužije. Nezbývá mu tedy než jít na vysokou školu. Slabší studenti volí univerzity nevalné kvality, hlavně aby něco vystudovali. Opravdu je tohle ta správná cesta?

Obrovské množství odborných škol

Snad každý mladý patnáctiletý člověk je schopný říci, co ho ve škole baví a co mu naopak nejde. Podle toho si vybere odbornou střední školu. Některé obory jsou docela otevřené, co se týče uplatnění. Například absolvent multimediální tvorby se může stát fotografem, webdesignérem či pracovníkem v oblasti marketingu. Hotelová škola vychovává budoucí číšníky, kuchaře, ale třeba i majitele známých restaurací či zaměstnankyně cestovních agentur. Možností je přece tolik a dá se jich dosáhnout hned po maturitě bez dalšího studia na VŠ.

Opravdová praxe

Zatímco na gymnáziu se děti od rána do večera učí teoretické věci, na odborných školách jsou zvyklé také přiložit ruku k dílu. Chodí na praxi do firem, takže vidí, jak vlastně funguje pracovní proces. Mnohdy se dostanou na taková místa, kam by se jinak nikdy v životě nepodívali, a poznají lidi, které by jinak nepotkali – třeba studenti Střední školy gastronomické a hotelové v Praze si mohou popovídat se Zdeňkem Pohlreichem. Není tohle cennější než nazpaměť naučená fakta?

 

13.1.2017